Detail For Downloaders

Print Back

Detail For Downloaders for 17SQ001
Title:
STATEMENT OF QUALIFICATIONS
ARCHITECTURAL SERVICES FOR FIRE STATION 603
Solicitation:
17SQ001
Due:
12/7/2016 1:00 PM
Arrington Watkins -
Breckenridge Architects -
Hunt & Caraway -
Perlman Architects -
LSW Engineers Arizona, Inc. - Adam Bagby
Jones Studio, Inc. - Alex Gino
Deltek - Alexander Santos
Convergent Technologies Design Group, Inc - Ana Wood
PHX Architecture - Andrea Lucarelli
APMI - Anne Palmer
RITOCH-POWELL - AUBREY KOPEC
BWS Architects - Belinda Patka
D L Withers Construction - Ben Withers
Prime Vendor - Bid Clerk
City of Scottsdale - Bill Butler
PATH Construction Southwest - Bobby Musselman
Coleman Design Group Landscape Architecture - Boyd Coleman
Ninyo & Moore - Bruce Kay
MDSzerbaty Associates Architecture - Carol Picard
Green Ideas Building Science Consultants - Charlie Popeck
Shirleys Plan Service - Chris Fields
JCJ Architecture - Christina Noble
Sand DollarConsulting - Craig Bolze
ICDS, LLC - Dan Fisher
United Structural Design - David Grapsas
j2 - denise dunlop
Buehler & Buehler - Derek Ostovani
Architekton - Douglas Brown
Gensler - Douglas Sydnor
BidOcean - Eric johnson
City of Scottsdale - Gary Meyer
Gensler - Gina Lopez
the MOORE / SWICK partnership - Greg Swick
Mead & Hunt, Inc - Irina Ragozin
Speedie & Associates, Inc. - Jamie Schindeldecker
Gabor Lorant Architects Inc. - Jan Lorant
Dick & Fritsche Design Group - Jana Brickey
Waibel & Associates Landscape Architecture - Janet Waibel
DWL Architects + Planners, Inc. - Jean Tracz
McCall & Associates Architects, Inc. - Jeff McCall
Marc Taylor Inc. - Jennifer Slocum
Construction Reports - Jess d
Norris Design - Joel Thomas
Gabor Lorant Architects Inc. - Jon Matalucci
Integrated Marketing Systems - Kaleena Bergfors
ASE-KPFF - Karen Ratliff
Willmeng Construction - Keith Sabia
Dodge Data & Analytics - Kelley Massey
Studio Ma, Inc. - Kelly Vanyo
M3 Engineering & Technology - Kim Salvatore
Floor Associates - Kris Floor
Meyer Borgman Johnson - Kurt Kindermann
Bidnet - Kurt Pitzter
Blue Book Building and Construction Network - Lana Adames
LEA Architects - Lance Enyart
The Planning Center - Linda Morales
Nelsen Partners - Linnea Brudenell
Kimley-Horn - Lisa Noon
Van Boerum & Frank Associates, Inc. - Lisa Simons
Arizona Builder's Exchange - Lya Parrish
Deutsch Architecture Group - Lysa Endyk
CIP Info Service - Maralyn Moore
SCL Consulting - Marcellus Lisotta
patterns - marcelo spina
Rider Levett Bucknall - Marci Utakis
Marlene Imirzian & Associates Architects - Marlene Imirzian
Construction Bid Source - Martha Lantz
nbn - mary stone
Dekker/Perich/Sabatini - Megan Cronin
ADM Group - Megan Griego
Energy Systems Design, Inc. - Megan Pearson
The Blue Book - Michele Russell
Simply Social - Patricia Porter
J2 Engineering and Environmental Design - Rick Campbell
Entellus - Rosa Olivas
Abacus Project Management, Inc. - Ruth Knapp
Wood, Patel, & Associates - Sara Reynolds
Taylor RyMar Corporation - Serena Christianson
Breckenridge Group - Shane Chism
THWilson Bonds - Sheila Smith
Caruso Turley Scott - Sheridan Cowdrey
FCI Constructors, Inc. - Shirley Barker
visualinfo Media - Siva Kumar
Onvia, Inc. - Source Management
TSG Constructors, LLC - Stan Showalter
Dibble Engineering - Stephanie Munoz
Fucello Architects - Steven Fucello
SEG - Susan Houston
YHunt & Caraway Architects - Tamara Caraway
TShay Enterprise - Tamara Shay
Envirobidnet - Terra Sterlace
Martin White & Griffis - Thomas Griffis
WSM Architects, Inc. - Tina Mickelberg
Architekton - Tom McClure
cannon design - vanessa bellizia
HDA Architects, LLC - Vicki Potter
CivTech Inc. - ViVi Somphon
DOWL - William Gasque
Arrington Watkins - , , , , - P: F:
Breckenridge Architects - , , , , - P: F:
Hunt & Caraway - , , , , - P: F:
Perlman Architects - , , , , - P: F:
LSW Engineers Arizona, Inc. - Adam Bagby, , , , - P: F:
Jones Studio, Inc. - Alex Gino, , , , - P: F:
Deltek - Alexander Santos, , , , - P: F:
Convergent Technologies Design Group, Inc - Ana Wood, , , , - P: F:
PHX Architecture - Andrea Lucarelli, , , , - P: F:
APMI - Anne Palmer, , , , - P: F:
RITOCH-POWELL - AUBREY KOPEC, , , , - P: F:
BWS Architects - Belinda Patka, , , , - P: F:
D L Withers Construction - Ben Withers, , , , - P: F:
Prime Vendor - Bid Clerk, , , , - P: F:
City of Scottsdale - Bill Butler, , , , - P: F:
PATH Construction Southwest - Bobby Musselman, , , , - P: F:
Coleman Design Group Landscape Architecture - Boyd Coleman, , , , - P: F:
Ninyo & Moore - Bruce Kay, , , , - P: F:
MDSzerbaty Associates Architecture - Carol Picard, , , , - P: F:
Green Ideas Building Science Consultants - Charlie Popeck, , , , - P: F:
Shirleys Plan Service - Chris Fields, , , , - P: F:
JCJ Architecture - Christina Noble, , , , - P: F:
Sand DollarConsulting - Craig Bolze, , , , - P: F:
ICDS, LLC - Dan Fisher, , , , - P: F:
United Structural Design - David Grapsas, , , , - P: F:
j2 - denise dunlop, , , , - P: F:
Buehler & Buehler - Derek Ostovani, , , , - P: F:
Architekton - Douglas Brown , , , , - P: F:
Gensler - Douglas Sydnor, , , , - P: F:
BidOcean - Eric johnson, , , , - P: F:
City of Scottsdale - Gary Meyer, , , , - P: F:
Gensler - Gina Lopez, , , , - P: F:
the MOORE / SWICK partnership - Greg Swick, , , , - P: F:
Mead & Hunt, Inc - Irina Ragozin, , , , - P: F:
Speedie & Associates, Inc. - Jamie Schindeldecker, , , , - P: F:
Gabor Lorant Architects Inc. - Jan Lorant, , , , - P: F:
Dick & Fritsche Design Group - Jana Brickey, , , , - P: F:
Waibel & Associates Landscape Architecture - Janet Waibel, , , , - P: F:
DWL Architects + Planners, Inc. - Jean Tracz, , , , - P: F:
McCall & Associates Architects, Inc. - Jeff McCall, , , , - P: F:
Marc Taylor Inc. - Jennifer Slocum, , , , - P: F:
Construction Reports - Jess d, , , , - P: F:
Norris Design - Joel Thomas, , , , - P: F:
Gabor Lorant Architects Inc. - Jon Matalucci, , , , - P: F:
Integrated Marketing Systems - Kaleena Bergfors, , , , - P: F:
ASE-KPFF - Karen Ratliff, , , , - P: F:
Willmeng Construction - Keith Sabia, , , , - P: F:
Dodge Data & Analytics - Kelley Massey, , , , - P: F:
Studio Ma, Inc. - Kelly Vanyo, , , , - P: F:
M3 Engineering & Technology - Kim Salvatore, , , , - P: F:
Floor Associates - Kris Floor, , , , - P: F:
Meyer Borgman Johnson - Kurt Kindermann, , , , - P: F:
Bidnet - Kurt Pitzter, , , , - P: F:
Blue Book Building and Construction Network - Lana Adames, , , , - P: F:
LEA Architects - Lance Enyart, , , , - P: F:
The Planning Center - Linda Morales, , , , - P: F:
Nelsen Partners - Linnea Brudenell, , , , - P: F:
Kimley-Horn - Lisa Noon, , , , - P: F:
Van Boerum & Frank Associates, Inc. - Lisa Simons, , , , - P: F:
Arizona Builder's Exchange - Lya Parrish, , , , - P: F:
Deutsch Architecture Group - Lysa Endyk, , , , - P: F:
CIP Info Service - Maralyn Moore, , , , - P: F:
SCL Consulting - Marcellus Lisotta, , , , - P: F:
patterns - marcelo spina, , , , - P: F:
Rider Levett Bucknall - Marci Utakis, , , , - P: F:
Marlene Imirzian & Associates Architects - Marlene Imirzian, , , , - P: F:
Construction Bid Source - Martha Lantz, , , , - P: F:
nbn - mary stone, , , , - P: F:
Dekker/Perich/Sabatini - Megan Cronin, , , , - P: F:
ADM Group - Megan Griego, , , , - P: F:
Energy Systems Design, Inc. - Megan Pearson, , , , - P: F:
The Blue Book - Michele Russell, , , , - P: F:
Simply Social - Patricia Porter, , , , - P: F:
J2 Engineering and Environmental Design - Rick Campbell, , , , - P: F:
Entellus - Rosa Olivas, , , , - P: F:
Abacus Project Management, Inc. - Ruth Knapp, , , , - P: F:
Wood, Patel, & Associates - Sara Reynolds, , , , - P: F:
Taylor RyMar Corporation - Serena Christianson, , , , - P: F:
Breckenridge Group - Shane Chism, , , , - P: F:
THWilson Bonds - Sheila Smith, , , , - P: F:
Caruso Turley Scott - Sheridan Cowdrey, , , , - P: F:
FCI Constructors, Inc. - Shirley Barker, , , , - P: F:
visualinfo Media - Siva Kumar, , , , - P: F:
Onvia, Inc. - Source Management, , , , - P: F:
TSG Constructors, LLC - Stan Showalter, , , , - P: F:
Dibble Engineering - Stephanie Munoz, , , , - P: F:
Fucello Architects - Steven Fucello, , , , - P: F:
SEG - Susan Houston, , , , - P: F:
YHunt & Caraway Architects - Tamara Caraway, , , , - P: F:
TShay Enterprise - Tamara Shay, , , , - P: F:
Envirobidnet - Terra Sterlace, , , , - P: F:
Martin White & Griffis - Thomas Griffis, , , , - P: F:
WSM Architects, Inc. - Tina Mickelberg, , , , - P: F:
Architekton - Tom McClure, , , , - P: F:
cannon design - vanessa bellizia, , , , - P: F:
HDA Architects, LLC - Vicki Potter, , , , - P: F:
CivTech Inc. - ViVi Somphon, , , , - P: F:
DOWL - William Gasque, , , , - P: F: